szechenyi palyazat

Amit a pálinkás címkéről tudni érdemes

Pálinkás címke, ha üres a pohár

Jó bornak nem kell cégér, tartja a mondás (mondjuk mi ezt máris megcáfolnánk, hiszen a boros címkéinkkel tök egyedivé teheted még a legszürkébb szürkebarátot is). De mi a helyzet a pálinkás címke háza táján? 

Mire kell figyelni a pálinkás címke megtervezésekor, ha azt szeretnéd, hogy különleges legyen, mégis minden adatot tartalmazzon? 

Ezeket gyűjtöttük most össze neked a cikkben. 

Pálinkás címke ötletek

Milyennek kell(ene) lennie egy jó pálinkás címkének? 

Amivel személy szerint régen sokat küzdöttem, az az volt, hogy a címkét elsőre nem mindig tudtam patika pontosan felragasztani. Namármost, ha valaki küzdött már hasonló dologgal, akkor tudja, miről beszélek: a címke odaragadt, mint sült alma a tepsi aljára. 

Ezután már csak vízzel és alkohollal lehetett a rosszul felragasztott címkét eltávolítani, utána pedig mehetett a kukába és minden kezdődhetett elölről. A 4-5. ilyen próbálkozás után pedig az embernek már úgy remegett a keze, és úgy felhúzta magát, hogy inkább megitta az ajándékba szánt pálinkát, az üveget pedig kidobta a francba. 

Épp ezért mindenképp olyan pálinkás címkét akartam, amivel az ember nem szív ennyit. Ha rosszul rakod fel, egész egyszerűen leveszed, és felrakod még egyszer. Miután pedig jó helyre került, többé nem jön le onnan. 

Vízállóság

A másik fontos szempont volt, hogy a párás üveg ne pergesse le magáról a címkét öt perc után. Emlékszem, anno olyan könnyen le lehetett kapni a kicsit nedves címkét, mintha nem is ragadt volna oda. Szóval a vízállóság mindezek mellett szintén fontos szempont volt, amikor kiválasztottam a címkét. 

Kopásállóság

A harmadik a kopásállóság volt. Sokan vagyunk, akik szeretik megőrizni a pálinkát és akár 2-3 évig is csücsül a spájzban, mire lesz olyan alkalom, ami miatt érdemes megbontani. Egy rossz minőségű címkét ennyi idő alatt simán kikezd az idő, a feliratok maszatossá, olvashatatlanná válnak. 

Szóval olyan címkét kerestem, ami mindhárom itinerek megfelelt, és szerencsére találtam is – ezeket a pálinkás címkéket itt tudjátok megnézni. 

Nem mondom, hogy a világ összes problémájára megoldást nyújt, de a fent felsorolt dolgok mindegyikét tudja. 

Mi az, aminek minden valamirevaló pálinkás címkén szerepelnie kell? 

Először is nézzük azt, amit valószínűleg mindenkinek tudnia kellene. Mégis, ha most hirtelen odarohannék hozzád az utcán, és megkérdezném, hogy mi az az X dolog, aminek egy pálinkás címkén tutira szerepelnie kellene, valószínűleg nem tudnál rá válaszolni. 

Pedig hótt egyszerű, mutatjuk is. 

Évjárat: mikor palackoztátok a finomságot? 

Alkoholtartalom: mekkora a pálinka alkoholszintje? Itt most álljunk is meg egy pillanatra, hiszen felmerülhetne benned – egyébként tök jogosan – hogy valójában mennyi is az ideális alkoholszint. 

A jelenleg hatályos EU szabályozás szerint lepárláskor maximum 86%-osra finomítható, és 37,5 térfogatszázaléknak kell lennie a készítménynek. 

Általában az alkoholszint egyébként 40-50% közé esik, ilyenkor lehet ugyanis a legjobban kiérezni az ízeket. Ha picit pontosabbak akarunk lenni, akkor az Agroinform felméréséhez érdemes fordulni: a nem reprezentatív felmérésben résztvevők leginkább a 48-50%-os pálinkára esküsznek. 

Na de elég is a kitekintésből, robogjunk is tovább. 

Űrtartalom: hány literes a pálinkás üveg? (A nálunk kapható pálinkás üveg szettek között akad például 0,25 literes, 0,35 literes, és 0,5 literes is. 

Pálinka fajtája: körte-, barack- netán szilvapálinka? Írd rá, hogy milyen gyümölcsből készült. 

Opcionális: ki palackozta? Mi mindig a traszparenciára szavazunk, és egyébként is tök jó tudni, hogy ki főzette a pálinkát. (Ha pedig olyan szar, hogy még körömlakklemosónak sem használnád, akkor pedig legalább tudod, hogy kit kell szidni.)

A pálinka hát címkéjén pedig általában valamilyen köszöntő, vicces üzenet, pálinkás vers (itt mutatunk pár marha jót) szokott szerepelni. 

Ezek természetesen csak azokra a pálinkákra vonatkoznak, amelyeket továbbajándékozunk a rokonoknak, barátoknak, családtagjainknak. A kereskedelmi forgalomban történő megjelenés már egy kicsit komplikáltabb dolog, hiszen ott többek között fel kell tüntetni az összetevőket, az eredet helyét, illetve az elrendezésre is szigorú szabályok vonatkoznak. 

Ebben az esetben érdemes átböngészni a NÉBIH vonatkozó, részletes adatlapját, hogy mindennek maradéktalanul megfelelj. 

Kosár
Scroll to Top